facebook
instagram

Wizyta u dentysty w ciąży

6 maj 2020

Leczenie zębów w ciąży jest nie tylko bezpieczne ale i konieczne. Jeżeli więc nie zdążyłaś wcześniej wyleczyć wszystkich zębów, nie zwlekaj. Udowodniono bowiem, że około 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych narodzeniem dziecka z niską wagą urodzeniową, związanych jest z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi w jamie ustnej matki.

Wśród wielu kobiet panuje przekonanie,że rozwijające się dziecko pozbawia organizm matki cennych minerałów. Tymczasem nasilenie zmian próchnicowych w ciąży wynika głównie z zaniedbań higienicznych w jamie ustnej, częstego podjadania pokarmów wysoko węglowodanowych oraz wymiotów, nękających kobiety w początkowym okresie ciąży (niskie pH soku żołądkowego sprzyja demineralizacji szkliwa). Do tego wysokie stężenie progesteronu, hormonu zwiększającego przepuszczalność naczyń włosowatych, przyczynia się do rozpulchnienia dziąseł i krwawienia.

Ból i obrzęk dziąseł utrudniają prawidłową higienę zębów, co w konsekwencji sprzyja odkładaniu płytki nazębnej, będącej pożywką dla bakterii. Skumulowanie tych czynników to gotowy przepis na stan zapalny, który nieleczony doprowadzi do zapalenia przyzębia, okostnej a nawet ropnia przyzębnego.

W myśl zasady ,,lepiej zapobiegać niż leczyć”, powstały zalecenia dla kobiet w ciąży pomagające im utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej.

ZALECENIA HIGIENICZNE 

 1. Należy szczotkować zęby, minimum 2x dziennie pastą z fluorem, koniecznie przed snem.
 2. Używać nici stomatologicznej lub irygatora.
 3. W sytuacji wystąpienia wymiotów wskazane jest przepłukanie jamy ustnej wodą oraz odroczenie mycia zębów o około pół godziny aby zminimalizować ryzyko erozji szkliwa.
 4. W II i III trymestrze ciąży zaleca się płukanie jamy ustnej bezalkoholowym preparatem chlorheksydyny o stężeniu 0,12%
 5. Należy bezwzględnie usunąć wszelkie aktywne ogniska próchnicowe.
mycie zębów ważne w ciąży

ZALECENIA DIETETYCZNE

 1. Należy unikać podjadania między posiłkami oraz w nocy
 2. Należy ograniczyć spożycie węglowodanów
 3. Dieta przyszłej mamy powinna być bogata w białko,wapń, fosfor,fluor,witaminy A ,C i D-odgrywające rolę w prawidłowym rozwoju zawiązków zębów i ich mineralizacji

LECZENIE STOMATOLOGICZNE U KOBIET W CIĄŻY

Leczenie stomatologiczne może być przeprowadzone w całym okresie ciąży, ale najbardziej optymalny jest okres między 14, a 20 tygodniem. Zabiegi planowe najlepiej więc wykonać w II trymestrze

ZNIECZULENIE U KOBIET W CIĄŻY

Znieczulenie miejscowe, podawane pacjentkom w ciąży jest bezpieczne zarówno dla mamy jak i dla maluszka. Co więcej, badania wykazały, że dla kobiety w ciąży gorsze w skutkach może być zaniechanie podania znieczulenia, niż samo znieczulenie. A to dlatego, że silny ból i stres drastycznie podnoszą poziom kortyzolu i adrenaliny we krwi, powodując przedwczesne skurcze macicy.

dentysta dla ciężarnych radom

RTG

Zdjęcie RTG zęba to bardzo mała dawka promieniowania. Według najnowszych badań rentgenodiagnostyka stomatologiczna, obejmujaca obszar naświetlania jedynie głowy i szyi, jest bezpieczna dla płodu. Oczywiście zdjęcia u kobiet ciężarnych należy wykonywać z rozwagą i jedynie w przypadku gdy są one konieczne. Dodatkowo nasz gabinet wyposażony jest w radiowizjografię cyfrową RVG, która emituje dziesięciokrotnie mniejszą dawkę promieniowania niż tradycyjny sprzęt RTG.

Pacjentka w trakcie wykonywania zdjęcia zabezpieczona jest fartuchem ołowianym,ochraniającym tarczycę, klatkę piersiową oraz jamę brzuszną.

ZAPRASZAMY PRZYSZŁE MAMY NA WIZYTY KONTROLNE

Profesjonalna profilaktyka w gabinecie powinna być powtarzana w każdym trymestrze.

Obejmuje ona:

 

 • dokładną ocenę stanu zębów i przyzębia,ustalenie ewentualnego planu leczenia
 • regularne usuwanie płytki nazębnej i kamienia
 • polerowanie koron i likwidację miejsc retencyjnych, sprzyjających gromadzeniu się resztek pokarmowych
 • aplikację preparatów remineralizujących szkliwo
 • przekazanie informacji o prawidłowym odżywianiu
 • omówienie zasad higieny jamy ustnej dziecka w pierwszych miesiącach życia.

Masz pytania?

Doradzimy

Zadzwoń na + 48 604 468 486