facebook
instagram

PROFILAKTYKA DENTYSTYCZNA U DZIECI

8 maj 2020

Drodzy Rodzice, prawidłowa higiena jamy ustnej to najważniejszy element profilaktyki próchnicy. Warto więc zadbać o zęby dziecka od najmłodszych lat. Zdrowe uśmiechy Waszych pociech będą najlepszym podziękowaniem.
Krótka „instrukcja” postępowania w zależności od wieku dziecka:

0-6 miesiąc życia

  • Codziennie przed snem należy oczyszczać górny i dolny wał dziąsłowy oraz błonę śluzową policzków kawałkiem gazy nawiniętym na palec wskazujący. Gaza powinna być zwilżona wodą albo słabym naparem rumianku.
  • Należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji witaminą D zgodnie z zaleceniami lekarza
higiena dziąseł niemowlaka

6-12 miesiąc życia

W tym okresie zalecona jest pierwsza wizyta rodziców z dzieckiem u stomatologa. Jej celem jest wykrycie możliwych nieprawidłowości rozwojowych oraz eliminacja szkodliwych nawyków.

Podczas tej wizyty stomatolog przekaże informacje o prawidłowym żywieniu dziecka, sposobach zapobiegania wadom ortodontycznym oraz przygotuje indywidualne zalecenia higieniczne.

 

  • Od momentu wyrżnięcia pierwszego mleczaka należy rozpocząć szczotkowanie miękką silikonowa szczoteczką 2 razy dziennie pastą z fluorem dla dzieci (1000ppmF) w ilości śladowej.
  • Szczególnie ważne jest mycie zębów przed snem, po którym dziecko nie powinno już nic jeść ani pić z wyjątkiem wody mineralnej lub przegotowanej.
higiena dziąseł 6 miesięcy

3-6 lat

W wieku 3 lat dziecko posiada już komplet zębów mlecznych (20 zębów). Jest to najwyższy czas na wizytę dziecka w gabinecie (→dowiedz się więcej o pierwszej wizycie).

  • W tym okresie istotne jest regularne mycie zębów, 2 razy dziennie pastą z fluorem (zawartość F 1000ppm) w ilości ziarna grochu
  • Szczoteczki do higieny jamy ustnej mogą być manualne lub elektryczne. Szczególnie polecane w tym okresie są szczoteczki soniczne dla najmłodszych. Maja one miękkie włosie i dzięki delikatnym drganiom pozwalają dokładnie oczyszczać zęby i dziąsła. Robią to też w zdecydowanie krótszym czasie niż szczoteczki manualne i o wiele dokładniej. Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt szczotkowania zębów: ,,brzęczącą szczoteczką” – oswaja dziecko z dźwiękiem i wibracją, co okazuje się pomocne gdy zajdzie potrzeba leczenia z zastosowaniem wiertła.
    Stopniowo uświadamiamy też dzieci, aby wypluwały nadmiar pasty.
ilosc pasty do zebów

Od 6 roku życia

  • Pojawienie się pierwszych zębów stałych, które w przypadku dzieci z tendencją do próchnicy warto zabezpieczyć lakiem.
  • To również  czas na zmianę pasty, zawartość fluoru 1450ppm, w ilości 1-2cm na szczoteczce
  • Zalecamy szczoteczki elektryczne lub soniczne.
  • Do 8 roku życia to Rodzice powinni szczotkować dzieciom zęby. W późniejszych latach gdy dzieci stopniowo nabywają umiejętności manualnych można ograniczyć się do kontroli po samodzielnym umyciu zębów przez dziecko oraz ewentualnej poprawy, zwłaszcza w okolicach zębów trzonowych.
  • W zależności od stanu zdrowia jamy ustnej i indywidualnych potrzeb dziecka  stosowana jest profesjonalna profilaktyka fluorowa w gabinecie .
ilosc pasty do zebów

Pierwsza wizyta w gabinecie

Pierwsza wizyta, zwana adaptacyjną ma na celu oswojenie dziecka z nowym środowiskiem oraz nawiązanie relacji z lekarzem. Jeśli przebiega w atmosferze zabawy, dziecko zachowuje pozytywne skojarzenia i zdecydowanie łatwiej współpracuje z lekarzem, gdy w przyszłości zajdzie taka potrzeba.
Ważne, by dziecko zostało zachęcone przez rodzica do odwiedzenia gabinetu jeszcze w domu. Szczególnie istotne jest, by nie używać słów: „Nie bój się”, „nie będzie bolało”, „musisz być dzielny/a”, „jak nie będziesz myć zębów to pójdziesz do dentysty” itp…. Dziecko wyczuwa niepokój rodzica i zaczyna podzielać jego emocje. Postawa Rodzica jest bardzo istotna również w trakcie wizyty. nadmierne pocieszanie, uspokajanie, trzymanie za rękę często przynosi odwrotny skutek. Najlepiej przedstawiać dziecku wyprawę do dentysty jako atrakcyjną wycieczkę.

Jeśli dziecko chętnie współpracuje z dentystą, można już na pierwszej wizycie wykonać lakierowanie zębów. Zabieg polega na naniesieniu lakieru fluorkowego na zęby za pomocą pędzelka. Preparat jest w pełni bezpieczny, a do tego słodki. Po wizycie mały pacjent zostaje nagrodzony odznaką lub zabawką, którą sam wybiera z magicznego pudełeczka. Ten etap wizyty zazwyczaj trwa najdłużej ale z pewnością zachęca do ponownego spotkania

Wizyty kontrolne w przypadku dzieci rekomendowane są co 3 miesiące.

wizyta adaptacyjna dentysta radom
wizyta adaptacyjna dentysta radom

Masz pytania?

Doradzimy

Zadzwoń na + 48 604 468 486